Używając języka chemicznego, magnezja to substancja o nazwie hydroksowęglan magnezu. W praktyce jest to biały proszek, wykorzystywany głównie na ściance wspinaczkowej oraz podczas wspinania się w górach.

Zadaniem magnezji jest wchłanianie wilgoci pojawiającej się na dłoniach podczas wspinania się. Dzięki temu niweluje ona ślizganie i poprawia tarcie. Wykorzystywana jest zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze wspinaczką. Warto mieć ze sobą magnezję na ściance wspinaczkowej i w terenie. Jednocześnie należy mieć świadomość, że w niektórych miejscach oferujących wspinanie się w budynku, mogą istnieć pewne ograniczenia dotyczące używania magnezjiPowodem owych ograniczeń jest pylenie oraz ryzyko rozsypania, jeżeli np. korzystamy z magnezji w proszku.

Magnezja – jedna substancja w różnych postaciach

Najpopularniejszą i najbardziej podstawową formą magnezji jest magnezja w proszku. Taki proszek bardzo szybko nakłada się na dłonie. Wadą takiej formy jest natomiast pylenie oraz to, że może się łatwo rozsypać, np. podczas spadania na materac. Kolejną, równie popularną formą jest kostka. Magnezję w kostce można rozkruszyć w taki sposób, żeby uzyskać z niej proszek. Plusem kostki jest to, że przed skruszeniem nie pyli. A dodatkowo, jeżeli jej kawałki wypadną nam z woreczka, to nadal będą się nadawały do użytku. Następną dostępną formą jest magnezja w kulce. W tym przypadku sproszkowana substancja jest zamknięta w materiałowej kulce. Materiał jest przepuszczalny, dzięki czemu proszek może się przez niego przedostać na zewnątrz i znaleźć się na dłoniach wspinacza. Nakładanie magnezji w kulce jest mniej wydajne, niż korzystanie z proszku znajdującego się w woreczku. Jednak mimo tego, na potrzeby większości osób, to rozwiązanie w zupełności wystarcza. Jego zaletą jest mniejsze pylenie, niż w przypadku standardowego proszku, więcej na polarsport.pl

Możesz również cieszyć się: