Ukf to fale ultrakrótkie, które od wielu lat są wykorzystywane, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa wszystkim osobom, które znajdują się na morzu. Musimy wiedzieć, że na wodzie nie jesteśmy w stanie zawiadomić odpowiednich jednostek w sposób tradycyjny. Radio ukf jest jedynym łącznikiem z osobami na lądzie, które są w stanie zapewnić nam odpowiednią pomoc, która nadejdzie do nas w porę.

Fale ultrakrótkie, co może je zakłócić?

Kursy żeglarskie

Fale ukf są bez wątpienia bardzo pomocne, bo możemy skorzystać z nich wtedy, kiedy potrzebujemy pomocy na morzu. Musimy jednak wiedzieć, że choć każde radio ma określone zasięgi, to nie zawsze dotrą one do określonej przez nas jednostki. Sygnał fal ultrakrótkich może zostać bowiem zakłócony wtedy, kiedy fale morskie są zbyt wysokie, lub mamy do czynienia z innymi przeszkodami.

Radio morskie, czy każdy statek musi je mieć?

Na morzu mogą nas spotkać różne sytuacje, które bezpośrednio zagrażają naszemu bezpieczeństwu. Możemy jednak wykorzystać radio morskie, aby w razie potrzeby móc skorzystać z pomocy, która będzie dla nas niezbędna. Tylko tak będziemy w stanie na wodzie poczuć się bezpieczniej i w kryzysowych sytuacjach otrzymać pomoc, której tak potrzebujemy. Na każdym statku więc powinno znajdować się radio, które wyśle sygnał do danej jednostki, która przyśle nam pomoc, bo będzie w stanie odczytać sygnał i określić naszą lokalizację. Musimy więc nie tylko wybrać odpowiednie radio przed wypłynięciem na morze, ale także sprawdzić jego bezawaryjność, bo są to kwestie najważniejsze.