Rowery szosowe to pojazdy przeznaczone głównie do jazdy po gładkiej i równej nawierzchni. Dzięki lekkiej wadze i aerodynamicznej konstrukcji, są świetnym wyborem dla wymagających rowerzystów, jeżdżących głównie po asfalcie czy innych utwardzonych nawierzchniach. Rowery szosowe odznaczają się wyjątkową budową, w której stawia się na to, by przebyć jednośladem daną trasę w jak najkrótszym czasie.

Rower szosowy – czym się charakteryzuje?

Rowery szosowe ciężko pomylić z innymi rodzajami jednośladów dostępnych na rynku, ponieważ odznaczają się charakterystyczną budową. Tak zwane kolarzówki mają wąskie koła i kierownicę wygiętą w specyficzny kształt, przypominający literę „U”. Jazda na takim rowerze również jest dosyć specyficzna. Żeby zapewnić odpowiednią aerodynamikę i opływ powietrza, rowerzysta jadąc na rowerze szosowym powinien pochylać się do przodu. Rowery szosowe są bardzo lekkie. Ramy w tańszych modelach mogą być wykonane z aluminium, a w modelach droższych z takich materiałów, jak włókno węglowe. Zazwyczaj, w rowerach szosowych używa się wąskich kół o średnicy 28 cali. Przy zakupie warto też zwrócić uwagę na rodzaj hamulców zamontowanych w rowerze.

Rower szosowy

Rowery szosowe – pojazd dla każdego? 

Poprzez specyficzne zastosowanie i budowę, rowery szosowe nie będą najlepszym wyborem dla każdego rowerzysty. Kolarzówki przeznaczone są głównie dla wymagających rowerzystów lub sportowców, stawiających na jak najlepsze wyniki. Rowery szosowe nie sprawdzą się najlepiej jako codzienny środek transportu po mieście, czy po nieutwardzonych nawierzchniach. Jeśli chodzi o wygodę w codziennej jeździe, warto postawić na rower crossowy lub miejski. Jeśli natomiast jest się kimś, kto chce uzyskiwać na rowerze świetne sportowe wyniki, kolarzówka będzie idealnym wyborem.

Możesz również cieszyć się: