Jeśli lubisz aktywny wypoczynek w górach, to wiesz, jak ważne jest odpowiednie obuwie. Buty górskie zapewniają komfort, bezpieczeństwo i wytrzymałość podczas wędrówek po różnych terenach. Dzięki nim możesz uniknąć kontuzji, otarć, odmrożeń i innych problemów, które mogą zepsuć ci przyjemność z górskiej przygody. Buty do chodzenia po górach są specjalnie zaprojektowane, aby dostosować się do warunków panujących na szlaku, takich jak: nierówna nawierzchnia, wilgoć, zimno, śnieg, błoto, kamienie, korzenie, itp. Mają one szereg cech, które odróżniają je od zwykłych butów sportowych, takich jak:

 • mocna i gruba podeszwa, która amortyzuje wstrząsy, zapobiega ślizganiu się i chroni stopę przed uszkodzeniem
 • wysoka cholewka, która stabilizuje kostkę i zapewnia jej odpowiednie podparcie
 • wodoodporna i oddychająca membrana, która chroni stopę przed przemoczeniem i zapewnia jej odpowiednią wentylację
 • wygodna i dopasowana forma, która zapobiega powstawaniu odcisków i pęcherzy
 • trwałe i łatwe w czyszczeniu materiały, które nie ulegają szybkiemu zużyciu i nie tracą swoich właściwości

Jak wybrać buty górskie odpowiednie do swoich potrzeb?

Buty górskie nie są tanie, dlatego warto dobrze się zastanowić, jakie buty kupić, aby służyły nam przez długi czas i spełniały nasze oczekiwania. Nie ma jednego uniwersalnego modelu butów górskich, który pasowałby do każdego rodzaju wycieczki. W zależności od tego, jakie trasy planujemy pokonywać, jak często i w jakich warunkach, powinniśmy wybrać buty górskie z odpowiedniej kategorii na https://www.polarsport.pl/buty.html. Możemy wyróżnić cztery główne kategorie butów górskich, które różnią się między sobą stopniem sztywności, wysokością cholewki, wagą i ceną:

 • buty trekkingowe – to najlżejsze i najbardziej elastyczne buty górskie, przeznaczone do łatwych i średnich wycieczek po dobrze utrzymanych szlakach. Mają niską lub średnią cholewkę, cienką i giętką podeszwę, oraz miękką i wygodną wkładkę. Są to buty idealne dla początkujących i rekreacyjnych turystów górskich, którzy nie potrzebują dużego wsparcia i ochrony stopy. Są też najtańsze spośród wszystkich kategorii butów górskich.
 • buty wspinaczkowe – to buty górskie o średnim stopniu sztywności, przeznaczone do trudniejszych i dłuższych wycieczek po zróżnicowanych terenach. Mają średnią lub wysoką cholewkę, grubą i sztywną podeszwę, oraz twardą i stabilną wkładkę. Są to buty odpowiednie dla zaawansowanych i ambitnych turystów górskich, którzy potrzebują większego podparcia i ochrony stopy. Są też droższe niż buty trekkingowe, ale tańsze niż buty alpinistyczne.
 • buty alpinistyczne  – to buty górskie o wysokim stopniu sztywności, przeznaczone do ekstremalnych i wymagających wycieczek po trudno dostępnych terenach. Mają wysoką i sztywną cholewkę, bardzo grubą i twardą podeszwę, oraz specjalną wkładkę izolującą i amortyzującą. Są to buty niezbędne dla profesjonalnych i doświadczonych alpinistów, którzy potrzebują najwyższego poziomu wsparcia i ochrony stopy. Są też najcięższe i najdroższe spośród wszystkich kategorii butów górskich.
 • buty hybrydowe – to buty górskie łączące cechy dwóch kategorii, przeznaczone do uniwersalnego użytku na różnych terenach. Mają zmienną wysokość i sztywność cholewki, podeszwę o średniej grubości i twardości, oraz wkładkę o średnim stopniu komfortu i stabilności. Są to buty odpowiednie dla turystów górskich, którzy lubią zmieniać trasy i warunki, oraz nie chcą mieć kilku par butów górskich. Są też cenowo pośrednie między butami trekkingowymi a alpinistycznymi.
buty górskie

Jak dbać o buty górskie, aby służyły jak najdłużej?

Buty górskie są narażone na wiele czynników, które mogą je uszkodzić lub osłabić. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać, aby zachowały swoje właściwości i wygląd. Oto kilka podstawowych zasad pielęgnacji butów górskich:

 • czyszczenie – po każdej wycieczce należy oczyścić buty górskie z kurzu, błota, piasku, kamieni, liści i innych zanieczyszczeń, które mogą je zarysować, zatkać lub zniszczyć. Najlepiej używać do tego miękkiej szczotki, wilgotnej ściereczki lub wody pod ciśnieniem. Nie wolno używać do tego detergentów, rozpuszczalników, benzyny, czy innych agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić materiały, z których są wykonane buty górskie. Nie wolno też suszyć butów górskich na słońcu, kaloryferze, czy w piekarniku, ponieważ mogą się one odkształcić, popękać lub skurczyć. Najlepiej suszyć je w cieniu, w przewiewnym miejscu, z wypełnionymi gazetami lub specjalnymi wkładkami, które pomogą im zachować kształt i pochłoną wilgoć.
 • impregnacja – przed każdym użyciem należy zaimpregnować buty górskie specjalnym preparatem, który zabezpieczy je przed wilgocią, brudem i plamami. Impregnacja powinna być dostosowana do rodzaju materiału, z którego są wykonane buty górskie, np. skóra, nubuk, zamsz, syntetyk, itp. Impregnację można wykonać za pomocą sprayu, kremu, pasty, czy wosku, stosując się do instrukcji producenta. Impregnacja nie tylko przedłuży żywotność butów górskich, ale też poprawi ich wygląd i komfort użytkowania.
 • konserwacja – raz na jakiś czas należy dokonać konserwacji butów górskich, czyli sprawdzić ich stan techniczny i naprawić ewentualne uszkodzenia. Konserwacja polega na wymianie zużytych elementów, takich jak sznurówki, podszewka, wkładka, czy podeszwa, oraz na usunięciu drobnych defektów, takich jak dziury, przetarcia, czy rozklejenia. Konserwację można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistycznej firmie, która zajmuje się naprawą obuwia. Konserwacja pomoże nam utrzymać buty górskie w dobrym stanie i zapobiec ich przedwczesnemu zużyciu.

Jak używać butów górskich, aby cieszyć się nimi jak najdłużej?

Buty górskie to nie tylko obuwie, ale też sprzęt turystyczny, który wymaga odpowiedniego użytkowania i obsługi. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

 • dobieranie – przed zakupem butów górskich należy je dobrze dopasować do swojej stopy, uwzględniając jej rozmiar, kształt, szerokość i wysokość. Buty górskie nie powinny być ani za duże, ani za małe, ani za luźne, ani za ciasne. Powinny być wygodne i stabilne, ale też umożliwiać swobodny ruch palców i kostki. Dobieranie butów górskich najlepiej wykonać w specjalistycznym sklepie, gdzie można skorzystać z pomocy fachowca i przymierzyć kilka modeli. Dobieranie butów górskich najlepiej wykonać w godzinach popołudniowych, kiedy stopa jest nieco spuchnięta i zmęczona, co odpowiada jej stanowi podczas wędrówki. Przy dobieraniu butów górskich należy też założyć odpowiednie skarpety, które będą noszone podczas wycieczki, najlepiej z naturalnych lub termoaktywnych materiałów, które zapewnią stopie odpowiednią temperaturę i wilgotność.
 • założenie – przed każdym użyciem butów górskich należy je prawidłowo założyć i zawiązać. Założenie butów górskich polega na umieszczeniu stopy w bucie, tak aby pięta była dobrze osadzona w tylnej części cholewki, a palce miały wystarczającą przestrzeń do poruszania się. Zawiązanie butów górskich polega na odpowiednim napięciu i zapięciu sznurówek, tak aby but był dobrze dopasowany do stopy, ale nie uciskał jej ani nie ograniczał jej krążenia. Zawiązanie butów górskich powinno być dostosowane do rodzaju terenu, po którym się poruszamy, np. na płaskim i łagodnym terenie można zawiązać buty luźniej, aby zapewnić stopie większą swobodę, natomiast na stromym i nierównym terenie można zawiązać buty mocniej, aby zapewnić stopie większą stabilność i ochronę. Zawiązanie butów górskich powinno być też sprawdzane i poprawiane w trakcie wędrówki, aby uniknąć rozluźnienia lub zaciśnięcia sznurówek, co może prowadzić do utraty komfortu i kontroli nad butem.
 • zdejmowanie – po zakończeniu użycia butów górskich należy je prawidłowo zdjąć i odłożyć. Zdejmowanie butów górskich polega na rozwiązaniu i poluzowaniu sznurówek, tak aby ułatwić wyjęcie stopy z buta, oraz na delikatnym ściągnięciu buta, trzymając go za cholewkę i podeszwę. Nie wolno ściągać butów górskich za pomocą drugiego buta, ponieważ może to uszkodzić cholewkę lub podeszwę. Odłożenie butów górskich polega na umieszczeniu ich w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i wilgoci, oraz na zabezpieczeniu ich przed kurzem, owadami i gryzoniami. Nie wolno odłożyć butów górskich w zamkniętym pojemniku, ponieważ może to spowodować ich zagrzybienie lub zepsucie.

Możesz również cieszyć się: